středa 27. srpna 2014

Autodesk Project Ventus - snazší simulace obtékání CAD modelů


Simulace chování výrobku v reálných podmínkách je důležitá součást CAD návrhu a proto jsou simulační nástroje důležitou a rychle se rozvíjející součástí Autodesk řešení pro digitální prototypování. Po nedávném uvedení robustního výpočetního doplňku do Inventoru a SolidWorksu - Autodesk Nastran In-CAD - se na Autodesk Labs objevil i užitečný nástroj pro přípravu simulace proudění, pro virtuální větrný tunel - Project Ventus (z latinského Ventus: vítr).

Project Ventus je technologické preview aplikace pro automatické začištění ("zaobálkování") složitých CAD modelů před jejich simulací v programu Autodesk Simulation CFD a SimCFD 360. Ten pak umožňuje podrobně analyzovat proudění uvnitř a kolem 3D modelů. Zejména pro simulace obtékání (kapalinou, proudícím vzduchem, větrem) je zpravidla potřeba originální model před síťováním zjednodušit, omezit nepodstatné detaily, zacelit menší otvory, vypustit vnitřní geometrii, nastavit parametry povrchové sítě použité pro výpočet simulace. Tyto ruční práce náročné na čas i znalosti teď Project Ventus eliminuje. Jeho činnost je podobná funkci Obalového tělesa (Shrinkwrap) v Inventoru, ale zatímco funkce Obal pracuje s vnitřní strukturou CAD sestavy, Ventus pracuje na úrovni obalové povrchové plochy (mesh).

Project Ventus umí zpracovávat 3D modely v různých CAD formátech (nejen Autodesk formátech) - jsou to: .OBJ, .3DS, .OFF, .LWO, .PLY, .TPF, .STL, .VTP, .SAT, .SAB, .STEP, .STP, .STE, .IGES, .IGS, .IGE, .CATPART, .FBX, .SLDPRT, .PRT, .PART, .X_T, .X_B, .WIRE, .3DM, .SKP, .DWG, .DWF. Výslednou geometrii exportuje přímo do formátu povrchové sítě pro Simulation CFD: .NAS a .UNV.

Ukázka použití Project Ventus:


Project Ventus si můžete stáhnout zdarma z Beta serveru Autodesku.

Žádné komentáře:

Okomentovat