pondělí 26. ledna 2015

Symbolické odkazy pro přesměrování aplikací na rychlé SSD

Přidali jste do vašeho počítače nový superrychlý SSD disk a teď byste rádi maximálně urychlili spouštění Autodesk Inventoru (popř. AutoCADu, Revitu) a zároveň načítání velkých 3D CAD sestav. Nový SSD disk má v systému přiřazen například písmeno D:. Jednou z možností je přeinstalovat operační systém i veškeré kritické aplikace tak, aby byly umístěny přímo na disku D:. Pokud se ale chcete vyhnout reinstalacím, ukážeme si jak lze snadno přesměrovat soubory kritických aplikací na jiný disk.

Pomineme teď standardní systémové technologie pro urychlení Windows pomocí SSD (ReadyBoost, ExpressCache, Rapid Start, Smart Response, apod.) a doporučená nastavení pro instalaci Windows na SSD (viz např. zde).

Souborový systém NTFS a Windows nabízí nepříliš známý a přitom jednoduchý způsob transparentního přesměrování, přemapování složek na jiný fyzický disk (lze takto přesměrovat i na síťový server, ale to není předmětem tohoto tipu). Jde o symbolické odkazy (SYMLINKD) a spojení adresářů (JUNCTION). Pozor, neplést s mechanismem zástupců (shortcut)! Zástupce vytváří skutečný .LNK soubor, kdežto symbolický odkaz je přímo interní součástí souborového systému NTFS.

Symbolické odkazy se tvoří příkazem "mklink" (interní příkaz od verzí Windows Vista) s volbou /D (odkaz) nebo /J (junction). Vytvořený symbolický odkaz pak v systému funguje pořád jakoby byly soubory dostupné v původním umístění, i když už fyzicky leží na jiném disku - v tomto případě podstatně rychlejším disku. Nemusíte tak tedy reinstalovat nebo rekonfigurovat vaše stávající aplikace, nemusíte měnit vzájemné odkazy v sestavách a projektech.

Přesunutím obsahu programových souborů Inventoru, uživatelských složek AutoCADu nebo ukázkových projektů Inventoru na SSD disk D: a následným přesměrováním původních (nyní fyzicky vymazaných) složek na jejich nové umístění na D: tak vaši CAD aplikaci přesvědčíte, že na její konfiguraci se nic nezměnilo, jen teď vše funguje podstatně rychleji...

Příklad:

mklink /J "C:\Program Files\Autodesk Inventor" "D:\Autodesk Inventor"
mklink /D "C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2015\Samples\Models\Assemblies\Personal Computer\" "D:\PCassy"


Důležité poznámky:

  • Vytvoření symbolického odkazu musí provádět Administrátor (lze nastavit v bezpečnostní politice) - tedy spusťte DOS okno pomocí Start > cmd.exe > pravé tlačítko "Spustit jako správce".
  • Nezapomeňte kolem obou cest zapsat uvozovky!
  • Ve starších verzích Windows (2000) funguje jen volba /J (v XP utilitou junction.exe), ve vyšších verzích je funkce /D a /J shodná (jen /J nelze použít na síťové složky).
  • Symbolický odkaz nikdy nemažte příkazem Delete (DEL) - smazali byste skutečné soubory. Pro odstranění přesměrování použijte RMDIR - např:
    rmdir "c:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2015\Samples\Models\Assemblies\Personal Computer"
  • Symbolické odkazy fungují pouze na NTFS oddílech (ale cílová složka už může být kdekoliv).
  • Cílová složka přesměrování nemusí existovat (např. je na externím disku).
  • Některé systémové operace na symbolických odkazech nefungují - např. odpadkový koš na síťových odkazech.
  • Nelze takto přesměrovávat složky nutné pro start Windows.

Využití SSD disků pro úložiště aplikací a dat je suverénně nejúčinnější cestou hardwarového upgradu pro urychlení datově náročných aplikací. Pomocí symbolických odkazů si navíc ušetříte práci s rekonfigurací nastavení systému.

Žádné komentáře:

Okomentovat