pátek 29. července 2016

Autodesk Design Graph - najděte tvarově podobné součásti a výrobky


Už několik let vyvíjí Autodesk technologii pro rozpoznávání tvarů založenou na strojovém učení. Vyhledání tvarově podobných součástí může významně zjednodušit a zlevnit vývoj nových výrobků, protože umožňuje při konstrukci recyklovat již jednou navržené a hotové díly a podsestavy. Obvykle lze v této cenné historii firemních návrhů vyhledávat jen pomocí metadat, informací o autorovi, o názvu výrobku, materiálu, datu, kategorii a případných klíčových slovech, které v PDM nebo PLM systému někdo k danému dílu ručně připojil (nebo také nepřipojil).

Autodesk Design Graph je nový nástroj, který do takovéhoto procesu vyhledávání zařazuje ten nejdůležitější parametr - tvar. Metodami strojového učení je automaticky klasifikován tvar a morfologie zařazených 3D modelů. Z této klasifikace pak vychází vyhledávání kombinované s klíčovými slovy (např. "obdélníkové", "kulaté") a především vyhledávání tvarově příbuzných součástí ke zvolené součásti nebo sestavy. Tvar ale není jediným vyhledávacím kritériem - lze jej zkombinovat s metadaty, vzájemnými vztahy součástí, materiály a dalšími klasifikačními kategoriemi. Design Graph je cloudová technologie, která je nyní k dispozici formou beta verze v cloudu Autodesk A360. Umožní tak klasifikovat a vyhledávat součásti uložené ve vašem účtu na úložišti A360. Je podporováno všech cca 50 CAD formátů podporovaných samotným A360. Vyzkoušejte si Design Graph na dg.autodesk.com, popř. na DG snadno přejděte pomocí šipky vlevo nahoře z vašeho A360 Team či A360 Drive:


Pokud vás trápí přístup algoritmů DG k vašim 3D datům nahraným na A360, vězte, že klasifikace modelů, všech jejich souvztažností a tvarů je přístupná pouze na vaše data. Oklasifikuje je jen pomocným identifikátorem popisujícím tvar. Vyzkoušejte si tento zajímavý "Google vyhledávač pro 3D CAD data" sami.
Pro lokální a vnitrofiremní síťové využití tvarového vyhledávání nabízí CAD Studio nástroj 3DPartfinder pro Inventor a Vault.

Žádné komentáře:

Okomentovat