čtvrtek 7. února 2019

Aktuálnost instalovaných CAD aplikací a rizika používání starých verzíUdržovat či neudržovat CAD aplikace aktuální? V jakých periodách je nejlépe upgradovat? Vyplatí se nechat verzi „zamrznout“? Jaká jsou rizika?  To jsou otázky, na něž se pokusím v tomto článku odpovědět.


Dovolte mi na začátek roku takové malé zamyšlení. Protože jsme na blogu zaměřeném hlavně na technickou stránku věci, zamysleme se z technického pohledu nad tématem, se kterým se jako firma setkáváme v poslední době velmi často - zda a jak udržovat aplikace aktuální. Především tedy CAD/CAM a PDM aplikace.

S ohledem na přechod Autodesku z prodeje pevných licencí na pronájem se otvírá řada otázek kolem aktuálnosti aplikací. Někteří zákazníci se rozhodnou mít trvale aktuální software a jiní zase preferují licence tzv. zmrazit a používat několik let stále stejnou verzi. S volbou strategie upgrade vyvstává řada zcela nových otázek a možných problémů.

CAD data

Co může volba strategie přinést? Podívejme se nejprve na hledisko CAD dat jako takových. Za mou více než 18letou praxi s Inventorem nenastala situace, že bych data z předchozích verzí neotevřel a nemohl s nimi pracovat. Takže z tohoto pohledu je to celkem bez problémů. Poslední dvě verze Inventoru dokonce podporují načítání dat ve formátu novějších verzí Inventoru. Nicméně, pokud datově spolupracujete s dalšími firmami, věřte, že není dobré být mezi nimi "na chvostě" co do aktuálnosti verze software - přiděláváte si komplikace.

Kdy se ale dostáváme do potíží, jsou situace, kdy máte instalované speciální aplikace či spravujete data v nějakém inteligentním úložišti typu Autodesk Vault. Čím sofistikovanější řešení, tím je závislé na více různých okolnostech, jako je podporovaná verze SQL, podporované Windows, ... Tím je přechod složitější a upgrade podléhá zcela jiným pravidlům.

Operační systém

Pokud se podíváme na konkrétní příklady dopadů volby strategie, začněme tím nejčastějším, a to je podpora operačního systému. Verze OS je věc, která významně ovlivňuje funkčnost veškerého CAD a PDM softwaru. Tím, že jsme ve většině případů závislí na Microsoftu, tak jakákoli aktualizace OS může způsobit nějakou nefunkčnost instalovaného aplikačního softwaru. Pokud chcete používat starší verzi software, pak je nutné si tento aspekt ohlídat. A buďto aktualizace OS zcela vypnout, a jít do bezpečnostního rizika, nebo se podřídit riziku nefunkčnosti CADu.

Dalším rizikem je nákup nového hardware (např. po havárii stávajícího) - ten prostě se starým OS již nekoupíte a na nový OS se již nemusí podařit vaši starší CAD aplikaci nainstalovat a používat ji. Konkrétní verze CAD software je podporována pouze v konkrétních (zpravidla v době jeho uvedení aktuálních) verzích operačních systémů - ne starších, ne novějších.

Jak Microsoft včas avizoval, podpora Windows 7 končí za necelý rok. A tím také končí podpora řady starších verzí CAD či PDM aplikací. Viz kompatibilita s Windows 10.

Systémy pro správu dat

PDM systémy typu Autodesk Vault dokáží neskutečně zrychlit návrhové práce a ušetřit spousty času při správě dat a za pomoci dalších doplňků (CADStudio Vault Publisher, Vault ERP Connector,… ) zcela odbourat řadu rutinních činností jako je propojení s ERP či generování výstupních souborů typu PDF, DXF, SAT, …. Na straně druhé ale vyžadují péči a stálou údržbu.

Upgrade takového uceleného systému musí zohlednit jak update PDM software, tak i CADu, ale především také upgrade systémových aplikací jako je SQL Server či operační systém (Windows, Windows Server).

Vault je možné upgradovat maximálně ob 1 verzi, větší "odstup" není výrobcem podporován. Pak např. upgradovat databázi starou 7 let znamená aktualizovat celkem 3x, a to už často nemusí projít tak úplně hladce. Každá z verzí Vaultu požaduje jiný SQL a OS. Znamená to připravit řadu různých (dnes ideálně virtuálních) prostředí a v postupných krocích databázi upgradovat a migrovat. Pokud se vyskytne problém se starou databází, pak po výrobci software již těžko budete po letech požadovat opravu. U Autodesku je to celkem v pořádku, plně podporuje až 3 verze zpět. Ale i tak, migrace 7 let staré PDM databáze se pak může stát neřešitelnou. 

Bezpečnost

Problémem je, že nejen na nepodporované verze operačního systému, ale ani na již nepodporované verze CAD či PDM software už nejsou vydávány aktualizace, včetně bezpečnostních aktulizací. Váš systém i aplikační software je tak méně zabezpečený vůči nově se objevujícím hrozbám, virům, nebo vůči rizikům překonaných šifrovacích či bezpečnostních protokolů. Vaše CAD aplikace čím dál častěji komunikují s cloud službami (výpočty, sdílení dat, připomínkování, licenční správa) a proto je bezpečnost komunikace významná.

Výkon - rychlost

V oblasti CAD aplikací to nebývá pravidlem, ale v případě Inventoru, zejména jeho nejnovějších verzí, je to významné vylepšení - každá nová verze přichází s dalšími výkonnostními optimalizacemi. Zejména modelování větších sestav, tvorba výkresových pohledů a import/export cizích CAD dat jsou v nových verzích podstatně rychlejší. Komu by se chtělo ztrácet čas prací v pomalejší verzi?
Funkčnost

Do rozhodování, zda mít či nemít software stále aktuální, vstupuje ještě jedna, ne zrovna nepodstatná otázka - a to, co vlastně nové verze přinášejí za funkce. Hodně toho je vidět už i na tomto blogu, s každou novou verzí přicházejí spousty vylepšení a nových funkcí. V rámci strojírenské konstrukční sady se objevují zcela zásadní nové funkce, jen za poslední rok se například objevily nástroje a moduly Nesting utility, Generativní navrhování, Topologická optimalizace, Toleranční analýza, Sdílené pohledy, nové CAM strategie, 3D tisk, nové cloudové aplikace. A určitě i letos se máme na co těšit. Využití těchto nových funkcí významně zvyšuje produktivitu - nejen u konstrukční a vývojové práce ale i u obchodních procesů - a tím vaší firmě pomáhá udržet si náskok před konkurencí.


Co ještě dodat? Finanční stránku v článku nezmiňuji, ale je zapotřebí si uvědomit, kolik stojí cena licence oproti ceně konstruktéra. Zda se opravdu nevyplatí udržovat si stále nejproduktivnější verzi CAD a PDM software a zároveň tím eliminovat rizika nefunkčnosti klíčových konstrukčních nástrojů a s nimi spojené případné výpadky ve výrobě.

Žádné komentáře:

Okomentovat