středa 30. dubna 2025

3D Nesting - optimalizace skládání pro 3D tisk z Autodesk Fusion

Optimální uspořádání tištěných dílů v konstrukčním objemu 3D tiskárny je zásadní pro maximální využití kapacity tiskárny, minimalizaci odpadu a optimalizaci výrobních procesů. To platí zejména pro pracovní postupy Selective Laser Sintering (SLS) a Multi-Jet Fusion (MJF), které jsou v Autodesk Fusion podporovány.

Pokud jde o proces toho uspořádávání, skládání dílů, známý také jako 3D nesting, může volba variant různých metod skládání významně ovlivnit efektivitu a výsledky, protože každá varianta má své vlastní odlišné metodiky a výkonnostní charakteristiky.

Autodesk Fusion nabízí tři různé metody 3D nestingu: Bounding Box (ohraničující kvádr), Monte Carlo a True Shape (skutečný tvar). Důvodem, proč apliakce poskytuje hned tři různé možnosti, je to, že každá metoda má své vlastní relativní přednosti a uživatelé mohou zjistit, že některé metody jsou pro ně v určitých aplikacích výhodnější.

Jaké jsou tedy výhody a omezení jednotlivých metod?


Skládání Bounding Box

Nesting dle ohraničujících kvádrů je nejjednodušší z těchto tří metod a je nejlepší volbou pro ty, kteří s nestingem dílů začínají. Tato metoda používá ohraničující rám objektu k výpočtu způsobu optimálního skládání dílů do 3D objemu. Hlavní výhodou nestingu metodou Bounding Box je její jednoduchost a snadné použití.

Právě jednoduchost skládání pomocí Bounding Boxu má ale i omezení. Nenabízí žádnou možnost otáčení dílů, což může vést k neefektivnímu využití prostoru. Kromě toho nemůže během procesu skládání díly duplikovat. Díly je tedy nutné před skládáním duplikovat ručně. Navzdory těmto nevýhodám ale skládání Bounding Box zajišťuje, že se díly nebudou vzájemně překrývat, a dokáže skládat díly kolem netisknutelných zón i předem umístěné díly. Skládání Bounding Box bude proto nejvhodnější pro jednoduché díly podobné blokům, kvádrům.

Klíčové body:

  • Závislost na ohraničujícím kvádru může vést k nižší hustotě skládání
  • Zajišťuje, aby se díly vzájemně nepřekrývaly
  • Může zpracovat netisknutelné zóny a uzamčené díly
  • Neotáčí díly během skládání
  • Neduplikuje díly během skládání

Skládání Monte Carlo

Skládání dílů metodou Monte Carlo je v porovnání s metodou Bounding Box pokročilejší. Jedná se nesting-algoritmus založený na posuvu, který používá náhodné počáteční uspořádání dílů před jejich přesunem dolů do dostupného prostoru během procesu skládání. Uspořádání dílů pomocí Monte Carlo packeru zabraňuje jejich vzájemnému propojení tím, že se při přesouvání vyhýbá vzájemným překryvům. Kvůli náhodnému počátečnímu uspořádání dílů však nejsou výsledky opakovatelné, což může být nevýhodou ve scénářích vyžadujících konzistenci.

Na rozdíl od metody Bounding Box obsahuje Monte Carlo packer krok předzpracování, který umožňuje díly před skládáním otáčet. Tento krok předzpracování zvyšuje efektivitu využití prostoru. Dokáže také pracovat s netisknutelnými zónami. Celkově lze říci, že jeho schopnost otáčet díly před skládáním a jeho algoritmus skládání založený na voxelech z něj dělají lepší volbu ve srovnání s Bounding Box packerem pro ty uživatele, kteří hledají vyšší efektivitu, zejména pro složitější díly.

Klíčové body:

  • Voxelový přístup
  • Nester založený na translaci/posuvu s náhodným počátečním uspořádáním
  • Zajišťuje, aby se části vzájemně nepřekrývaly
  • Může se přizpůsobit netisknutelným zónám a uzamčeným dílům
  • Možnost otáčení dílů před skládáním
  • Neotáčí díly během skládání
  • Závislost na dráze posunu může způsobit nižší hustotu skládání
  • Nevytváří opakovatelné výsledky kvůli náhodnému počátečnímu umístění dílů
  • Neduplikuje díly během skládání

Skládání True Shape

True Shape je nová metoda skládání, která je nástupcem metody Monte Carlo a poskytuje uživatelům další vysoce výkonnou variantu 3D nestingu. Používá také přístup založený na voxelech, přičemž před umístěním dílů kontroluje voxelovou reprezentaci dostupného tiskového objemu. Tato metoda také nabízí plnou kontrolu otáčení během skládání. To znamená, že pro libovolný díl můžete řídit, jaké natočení lze zohlednit před umístěním dílu do tiskového objemu. Možnosti řízení rotace, které jsou u tohoto packeru k dispozici, výrazně zvyšují efektivitu využití prostoru.

Jednou z hlavních výhod skládání True Shape je schopnost vytvářet během procesu skládání duplikáty dílů. Tento přístup je mnohem rychlejší a efektivnější než ruční vytváření duplikátů před skládáním. Díky True Shape packingu není třeba po voxelizaci součásti znovu zpracovávat každou duplicitu, což šetří čas a výpočetní zdroje. Díky tomu je True Shape packer nejrychlejší metodou pro nesting vícenásobných kopií daného dílu.

Klíčové body:

  • Voxelový přístup
  • Zajišťuje, aby se části vzájemně nepřekrývaly
  • Lze přizpůsobit netisknutelné zóny a uzamčené díly
  • Možnost otáčení dílů během skládání
  • Možnost duplikovat díly během skládání
  • Generuje opakovatelné výsledky

Závěr

Závěrem lze říci, že všechny tři metody uspořádání umožňují uživatelům upřednostnit skládání dílů podle jejich objemu nebo pořadí výběru a nabízejí tak flexibilitu v nestingových strategiích. Nesting algoritmus Bounding Box je skvělou volbou pro začátečníky díky své jednoduchosti a snadnému použití, ale chybí mu efektivita a flexibilita.

Nesting algoritmy Monte Carlo a True Shape poskytují výrazné zlepšení díky možnosti otáčet díly před skládání, respektive během procesu skládání, a používají algoritmy skládání založené na voxelech. Při porovnání celkové výkonnosti skládání je však True Shape packing jasným vítězem.

I když je metoda Monte Carlo skvělou volbou, True Shape packer vyniká jako lepší algoritmus. Nabízí plnou kontrolu rotace, přizpůsobivost složitým geometriím, duplikaci dílů během skládání a opakovatelné výsledky. Pro uživatele s komerční licencí softwaru Fusion je True Shape Packing bezpochyby nejlepší volbou pro efektivní a spolehlivý 3D nesting.


CAD/CAM aplikaci Autodesk Fusion si můžete stáhnout zdarma, stejně její bezplatnou českou lokalizaci.

(volně dle Fusion blog)

středa 26. března 2025

Autodesk Inventor 2026 - vybrané novinky

 Jak píšu každý rok, tak i letos: Rok se s rokem sešel a máme tu novou verzi Inventoru. Je to již 25 let, co jsem se ním poprvé setkal, tenkrát ve verzi 2. S každou novou verzí jsem hltal nové a nové funkce. Takže dnes přichází již verze 2026 a stále přináší něco nového. Soupis novinek dnes najdete úplně všude, proto se zaměřím, na ty klíčové, které jistě oceníte, a vezmu to i s ohledem na jejich praktické využití. 


Zrcadlení sestav

Jednou z nejdůležitějších novinek v oblasti modelování je asi Zrcadlení sestav. Jedná se o zcela novou funkčnost, kdy je zrcadlená sestava vytvářena jako pole. Má novou identifikaci ve stromu historie, podporuje typy prvků napříč funkčností Inventoru a je plně podporována Stavy modelů.
S dotazy na výkon i funkčnost zrcadlení sestav jsme se setkával neustále a jsem přesvědčen, že většinu uživatelů tato novinka velmi potěší. 




Stavy modelu

Autodesk nedávno udělal poměrně rozsáhlou analýzu této nové funkčnosti mezi zákazníky. Na základě výsledků se rozhodl pro výrazný rozvoj této funkčnosti, takže se do budoucna máme na co těšit. Ve verzi 2026 se zjednodušila tvorba jednotlivých stavů. Rozšířila se podpora zrcadlení sestav (viz výše). 
Pro lepší identifikaci stavů modelu přibyl modrý identifikátor, který ve stromu zobrazuje, zda je daný výskyt či prvek modelu řízen stavem modelu či nikoli. Výrazně tak zjednoduší orientaci, jak při tvorbě a při editaci, tak i při používání.


Skupiny parametrů

Užitečná novinka pro každého, kdo používá parametry, takže pro každého :). Určitě oceníte možnost seskupování parametrů modelu do uživatelských skupin. Mnohem lépe se pak v tabulce budete orientovat. Můžete si označit klíčové parametry (jako v mém případě "KEY Parameters") - např. pro iLogic, měřené hodnoty, nepodstatné rozměry, apod. . 



Nepravidelné pole

Významnou a požadovanou funkcí jsou i nové možnosti pole v rámci součásti. Nová funkčnost je spojena z přepracováním tohoto příkazu do nového UI rozhraní. 
Prostě uděláte standardní pravoúhlé pole a cuknete s jednou řadou, prostě nádhera. Nebudete muset dělat několik polí, či řady vypínat. Spolu s hranicemi, které přibyly v minulé verzi, uděláte najednou už skoro jakékoli pole. A to i s navazujícími prvky, jako je třeba umístění šroubového spoje podle pole. 
Takže trubkovnice, plechové díly s větším množstvím otvorů, vrtané desky, tohle se snad hodí úplně všude.
To samé platí i pro kruhové pole - viz obrázek.




Spolupráce s Revitem

Obecně se spolupráce se stavební konstrukcí a projekcí, respektive se stavebními návrhovými systémy dostává stále více a více do popředí. Zrovna minulý týden jsem řešil tuto otázku s jedním zákazníkem.
Strojní firma, výrobce komponent, které dodává do budov. A najednou se setkává požadavkem na BIM - potřebuje tak CAD modely, které mají správně nadefinované iVlastnosti, jsou správně kategorizovány a mají nastaven počátek. A to jsou právě ty nové funkce, které najdete ve verzi 2026.
Zjednodušování sestav se neustále zlepšuje a jste tak schopni na základě šablony zjednodušit i rozsáhlou sestavu na jeden příkaz, to již ve stávající verzi. Od verze 2026 pak můžete nově definovat nové Vlastnosti, případně přenést Vlastnosti z Inventoru, 
Dále byl nahrazen OmniClass (třídění BIM) na Kategorii Revitu, zároveň bylo doplněno nové API rozhraní pro programování těchto kategorií. 


Spolupráce

S novou verzí Inventoru byly aktualizovány i importy a exporty. A to velmi významně.
Velmi důležitou je aktualizace exportu do formátu IFC, který souvisí s novým procesem a spoluprací s BIM. IFC podporuje i živé AnyCAD reference.
Dále pak zde najdeme nový modul ATF pro podporu práce s cizími formáty - ovlivní práci s formáty pro Import: Catia V4, V5, NX, SolidEdge a SolidWorks a Export: Catia V5

Dialog "Otevřít"

Zajímavě je přepracovaný dialog "Otevřít". Kde se zobrazí dialog s podobnými možnostmi jako je průzkumník ve Windows.  Na první pohled to vypadá dobře, ale velmi rychle se dostanete do míst, kam nesměřuje nastavení projektu a už to křičí. Takže na první pohled dobrý, ale podle mne pro všechny, kteří neznají dobře principy ukládání a práce se soubory to může být problém, takže pozor!
Naštěstí je možné kliknout vlevo nahoře na "Pracovní prostředí" a skočí to zpět na správnou složku v rámci projektu.



Další

Novinky najdete napříč celou funkčností Inventoru, od modelu, přes sestavy až po výkresy. V tomto článku jsem vypsal jen to nejdůležitější. Z dalších oblastí novinek určitě potěším uživatele rámových konstrukcí, potrubí, uživatelů Obsahového centra, samozřejmě, novinky najdeme i ve výkresech a mnoho, mnoho dalšího. Aktualizován byl také CAE modul Inventor Nastran a samozřejmě Inventor je součástí konstrukční sady Autodesk Product Design & Manufacturing Collection 2026.


Aplikace ARKANCE

Nezapomeňte, než nainstalujete novou verzi Inventoru, je zapotřebí ověřit, zdali máte aktualizované i naše doplňky. Autodesk pro verzi 2026 mění programové rozhraní, tudíž řada aplikací, která funguje se starší verzí, nemusí ve verzi 2026 správně fungovat. Veškeré naše aplikace aktualizujeme a budeme je postupně uvolňovat pro tuto novou verzi Inventoru. Nejdůležitější jsou asi naše Toolsy (Be.Smart T4I), které byly pro verzi 2026 uvedeny hned 28. března.

(viz též Autodesk Inventor 2026 - vylepšený výkon, modelování a interoperabilita)

středa 29. ledna 2025

Nový Fusion pomůže šetřit vaše oči - dark mode

Jedním z nejčastějších přání z uživatelského "wishlistu" k CAD/CAM aplikaci Autodesk Fusion bylo zavedení tmavého motivu, tedy prostředí s inverzním, tmavým pozadím, podobně jako dnes nabízí i AutoCAD, Inventor nebo Revit. Toto přání se nyní začíná plnit.

Nejnovější verze Fusion nabízí "UI Theme Preview", podporu motivů uživatelského rozhraní. Tato funkce je zatím v režimu omezeného technologického preview a bude postupně uvolňována jednotlivým uživatelům. Je tak možné, že nabídku ve vašem Fusion zatím neuvidíte okamžitě.

Funkci tmavého motivu UI je potřeba nejprve povolit v Preferencích aplikace Fusion, v Preview funkcích:

Poté můžete v Předvolby > Všeobecné přepnout Fusion na tmavý motiv, volbu "Dark Blue":

Aby se do tmavého hávu převlékl kromě UI Fusion i "canvas", tedy samotné okno pracovního prostoru Fusion, je potřeba přepnout ještě ve spodní liště pod ikonkou monitoru volbu Prostředí na režim Motiv (resp. "Řeka Rubikon"):

Poté si již můžete užívat váš Autodesk Fusion v tmavém režimu:

Jak je uvedeno výše, funkce přepínání motivů není dokončena, jde o "preview" funkci, která je ještě vylepšována. Vzhledem k rozsáhlosti aplikace Fusion a všech pracovních prostorů je prozatím zaměřena především na pracovní prostor Návrh a nejběžnější pracovní postupy. Cílem je zajistit, aby tmavý režim dobře fungoval ve všech aspektech Fusionu, v systému MacOS nebo Windows a na jakémkoli počítači. Pokud tmavý režim vyzkoušíte a zjistíte nějaké podivné chování nebo problémy, nahlaste je prosím Autodesku, ideálně se snímkem obrazovky.