úterý 30. ledna 2024

Nový Autodesk Fusion - leden 2024

Autodesk právě uvedl první letošní aktualizaci CAD/CAM/CAE/PCB aplikace Autodesk Fusion a s touto lednovou aktualizací přichází několik důležitých změn ve Fusionu. Jak bylo avizováno, název aplikace se mění z Autodesk Fusion 360 na Autodesk Fusion, aby jméno vyjadřovalo další pokrok na cestě k vizi jednotného oborového cloudu "Fusion Industry Cloud". Mění se a zjednodušuje složení některých rozšíření, Fusion Extensions. Cena většiny Extensions se snižuje, naopak se zvyšuje cena základní komerční verze Fusion - reflektuje stovky jeho nových funkcí a zrychlení, které byly uvedeny zejména v posledních dvou letech. Bezplatné licence pro studenty, kutily a startupy se nemění. Stávající zákazníci mají původní cenu obnov subscription zafixovanou až do roku 2027.

Pro novou verzi jsme v ARKANCE ihned uvedli aktualizaci naší české lokalizace, která pokrývá i většinou nových funkcí. Tuto lokalizaci si můžete stáhnout zdarma na chci.fusioncesky.cz. Máme i dobrou zprávu pro uživatele Mac verze Fusion, tato verze lokalizace už opět podporuje nejen Windows verzi Fusion, ale i verzi pro MacOS.

Díky úpravám serverových služeb Autodesku pro naši českou lokalizaci (děkujeme Autodesku Děčín) už nyní funguje i v české verzi funkce Spojovací prvky - mimochodem jedna z velmi přínosných novinek předposlední verze Fusionu z listopadu 2023.

Hlavní novinky Fusion

Licencování

Vedle zmíněné změny cen se mění složení Extensions. Nabídka původních 8 Extensions se zjednodušuje na 5. Změny popisuje toto schéma.


Výkon

Dále se podstatně zvýšil výkon některých operací - např. výpočet spojů o 45 % rychlejší, výběr spojů až 5x rychlejší, vkládání do velkých sestav rovněž až o 45 % rychlejší. Porovnáte-li Fusion z roku 2022 a letošní, je rozdíl výkonu opravdu výrazný.


Použitelnost

Výchozí stránka nyní obsahuje podrobnější možnosti filtrace projektů a vyhledávání podle jména.


Navrhování

Dále byly vylepšeny Konfigurace návrhů - např. funkcí autocomplete v názvech parametrů, duplikací řádků, snazším výběrem konkrétní konfigurace, přesouváním sloupců konfigurační tabulky. Ve stromu sestavy najdete přehlednější upozornění - červené ikony znamenají chybějící referenci, žluté zastaralou referenci a modré značí nesynchronizované kontexty sestavy.

Vylepšen byl modul Generativního navrhování - nový solver a funkce Preview.


Výkresy

Asi nejvýznamnější novinka v lednové aktualizaci. S využitím AI technologií lze nyní automatizovat tvorbu a kótování výkresových pohledů na váš návrh. Automatizace výkresů je významnou součástí záměru nabídnout nové způsoby automatizace časově náročných úloh v rámci pracovních postupů při navrhování a projektování. Co tato funkce využívající umělou inteligenci nabízí:

  • Automatizace kreslení automaticky škáluje a vytváří sady pohledů na výkresovém listu
  • Umístí rozpisku a bubliny
  • Automaticky otáčí součásti do co nejlepší orientace pro dokumentaci
  • Vytváří přerušené pohledy pro dlouhé součásti
  • Aplikuje osy a středové značky
  • Umísťuje rozviny plechu a tabulky ohybů plechu
  • Automaticky načítá poznámky děr a závitů
  • Automaticky generuje strategie kótování

Kromě toho výkresy nabízejí nové pohledy řezu, uživatelské formáty výkresů nebo šrafy.


Výroba

Nová strategie Přechodového obrábění. Nová strategie Soustružení zápichu - hrubování. Nové možnosti detekce kolize stroje s obrobkem. Aktualizace většiny postprocesorů. Nové možnosti uspořádání tištěných komponent pro aditivní výrobu (3D tisk) - Monte-Carlo packer. Nové strategie v Manufacturing Extension, rozšíření pro výrobu.


Elektronika

Schematické návrhy nyní využívají nové "spice" jádro NGSpice 41 s lepší kompatibilitou a možností simulace chování analogových obvodů.

Nové možnosti výběru prvků v návrzích plošných spojů.


API

Podpora konfigurací v API. Nové výpočty orientovaných ohraničujících kvádrů. Nové Manufacturing Data Model API V2.


Co dalšího můžeme očekávat v Autodesk Fusion v roce 2024? Podívejte se na plánovanou veřejnou roadmapu.

Podrobněji viz Product update - January 2024Další informace viz Lepší Autodesk Fusion a změny Extensions.

Žádné komentáře:

Okomentovat